Birden Fazla Dil Bilmenin Zekaya Olan Muazzam Etkisi
Webtekno

Birden Fazla Dil Bilmenin Zekaya Olan Muazzam Etkisi

Birden fazla dil bilen insanları bilingual (iki dilli) ve multilingual (çok dilli) şeklinde ikiye ayırabiliriz. Ve peki, işin sosyal kısmı tamam, ya birden fazla dil bilmenin sağlığımıza olan yararlarını biliyor muydunuz?  

Evet, şimdi de, 3 başlık altında ele aldığımız bu faydalara bakalım...

Pek çoğumuzun 'yapılması istenenler' listesinde üst sıralarda bulunan 'dünya seyahatine çık' maddesi için, yabancı dil, olmazsa olmaz bir kanun adeta.

Birden fazla dil bilen bir insan olarak, değişik nüanslara sahip ortamlarda kendinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Öyle ya, ne de olsa monolingual (tek dilli) insanlara göre önemli bir önceliğe sahipsiniz.

Arkadaş edinmek, ruhunuzun derinliklerine işleyen ritimleriyle sevdiğiniz müziklere eşlik etmek, takip ettiğiniz filmler, kitaplar ve onların yazarları hakkında daha fazla bilgiye erişmek için tek yapmanız gereken bu; yani yeni diller, ve mümkün mertebe kullanımı yaygın olan diller öğrenmek.

Çocukların beyin gelişimleri daha esnek durumdadır ve bir dil daha öğrenmeleri, onların 2 beyin yarım kürelerini de kullanmalarına imkan sağlar. 

Ancak yetişkinlerde durum farklı. Yetişkin insanlar, çoğunlukla sol yarım kürelerini kullanırlar. İşte bu nedenledir ki çocuklar, herhangi bir işi yetişkinlere kıyasla daha çabuk kaparlar.

60'lı yıllarda, çocukların yeni bir dil öğrenmesi, onların gelişimlerini olumsuz yönde etkilediği düşünülerek yasaklanmış. Fakat daha sonra, gerçeğin 'tam tersi' olduğu anlaşıldı.

Bu konuda gerçekleştirilen araştırmalar şunu göstermiştir ki; birden fazla dil bilen öğrencilerin algıları daha açık.

Onlar daha öngörülü ve öbür dilleri sebebiyle, duygusal yönlerinin yerine mantıklarını daha fazla kullanabilmekteler. 

Ayrıca bu onların soru çözme, çoklu görev, karar alma ve uygulama becerilerini geliştirmekte ve dolayısıyla, okuldaki not durumlarında rakiplerine fark atmalarını sağlamaktadır.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top