TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlChrome Kullanıcıları İçin 10 Kullanışlı İpucu

21/06/2018
7560


Chrome, tarayıcılar arasında en çok tercih edilenlerden biri ve aslında oldukça kullanışlı özellikleri var. Zaman kazandıran ve kolaylık sağlayan bu özellikleri muhtemelen pek çoğumuz bilmiyoruz. Hazırladığımız listede, Chrome üzerinden rahatlıkla kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaştık. Umarım işinizi görür, iyi okumalar...

Eğer adres çubuğuna C:/ yazarsanız, bilgisayarınızda yer alan dosyalara ulaşabilirsiniz. Bu sayede dosyalarınızda arama ya da düzenleme yapmak için Chrome'dan çıkmanıza gerek kalmaz.

Herhangi bir matematik işlemi yapmak istediğinizde, hesap makinesi uygulamalarına ihtiyaç duymadan, araç çubuğuna işleminizi yazarak anında sonucunuzu hemen altta görebilirsiniz.

Eğer Chrome'da gezinirken kapanmasını istemediğiniz sekmeler olursa, sekmenin üzerine tıklayarak 'sekmeyi iğnele' seçeneğine tıklayarak sekmenin kapanmasını engelleyebilirsiniz.

Hepimiz bazen yanlışlıkla, kapatmak istemediğimiz sekmeleri kapatabiliyoruz. Ancak telaşa gerek yok, hızlıca Ctrl + Shift + T'ye basarak sekmenizi tekrar açabilirsiniz.

Özellikle uzun yazılar okurken işinize yarayacağını tahmin ettiğimiz bir diğer kısayol ise Space tuşuna basarak sayfayı aşağı kaydırabilecek olmanız. Aynı şekilde, Shift+Space'e basarak sayfayı yukarı kaydırmanız da mümkün.

Chrome'da kullandığınız bazı eklentileri etkinleştirebilmek için kısayollar ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için araç çubuğuna chrome://extensions/shortcuts yazmanız yeterli, çıkan eklenti menüsünden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Eğer Chrome'da sık kullandığınız ve giriş sayfası olarak ayarladığınız bir sayfa varsa, Alt+Home'a basarak giriş sayfanızı açabilirsiniz.

Chrome'un ne kadar bellek kullandığına göz atmak isterseniz, yeni sekmede Shift+Esc tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Çıkan menüde bellek ve işlemci kullanımlarını görebilirsiniz. 

Eğer çok sık ziyaret ettiğiniz bir web sitesi varsa, siteyi Chrome üzerinden açıp, Chrome menüsünde 'Diğer araçlar' seçeneğinden 'Kısayol oluştur' diyerek masaüstünüze ekleyebilirsiniz.

Chrome'u kapatıp açmak yerine hızla yeniden başlatmak isterseniz, araç çubuğuna 'chrome://restart' yazıp enter tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilisiniz.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış