Chrome Kullanıcıları İçin 10 Kullanışlı İpucu
Webtekno

Chrome Kullanıcıları İçin 10 Kullanışlı İpucu

Chrome, tarayıcılar arasında en çok tercih edilenlerden biri ve aslında oldukça kullanışlı özellikleri var. Zaman kazandıran ve kolaylık sağlayan bu özellikleri muhtemelen pek çoğumuz bilmiyoruz. Hazırladığımız listede, Chrome üzerinden rahatlıkla kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaştık. Umarım işinizi görür, iyi okumalar...

Eğer adres çubuğuna C:/ yazarsanız, bilgisayarınızda yer alan dosyalara ulaşabilirsiniz. Bu sayede dosyalarınızda arama ya da düzenleme yapmak için Chrome'dan çıkmanıza gerek kalmaz.

Herhangi bir matematik işlemi yapmak istediğinizde, hesap makinesi uygulamalarına ihtiyaç duymadan, araç çubuğuna işleminizi yazarak anında sonucunuzu hemen altta görebilirsiniz.

Eğer Chrome'da gezinirken kapanmasını istemediğiniz sekmeler olursa, sekmenin üzerine tıklayarak 'sekmeyi iğnele' seçeneğine tıklayarak sekmenin kapanmasını engelleyebilirsiniz.

Hepimiz bazen yanlışlıkla, kapatmak istemediğimiz sekmeleri kapatabiliyoruz. Ancak telaşa gerek yok, hızlıca Ctrl + Shift + T'ye basarak sekmenizi tekrar açabilirsiniz.

Özellikle uzun yazılar okurken işinize yarayacağını tahmin ettiğimiz bir diğer kısayol ise Space tuşuna basarak sayfayı aşağı kaydırabilecek olmanız. Aynı şekilde, Shift+Space'e basarak sayfayı yukarı kaydırmanız da mümkün.

Chrome'da kullandığınız bazı eklentileri etkinleştirebilmek için kısayollar ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için araç çubuğuna chrome://extensions/shortcuts yazmanız yeterli, çıkan eklenti menüsünden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Eğer Chrome'da sık kullandığınız ve giriş sayfası olarak ayarladığınız bir sayfa varsa, Alt+Home'a basarak giriş sayfanızı açabilirsiniz.

Chrome'un ne kadar bellek kullandığına göz atmak isterseniz, yeni sekmede Shift+Esc tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Çıkan menüde bellek ve işlemci kullanımlarını görebilirsiniz. 

Eğer çok sık ziyaret ettiğiniz bir web sitesi varsa, siteyi Chrome üzerinden açıp, Chrome menüsünde 'Diğer araçlar' seçeneğinden 'Kısayol oluştur' diyerek masaüstünüze ekleyebilirsiniz.

Chrome'u kapatıp açmak yerine hızla yeniden başlatmak isterseniz, araç çubuğuna 'chrome://restart' yazıp enter tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilisiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top