TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlDünyanın En Küçük Martı Kapılı Spor Otomobili, Autozam AZ-1 Ile Tanışın

24/06/2018
7584


1992 yılında Mazda ve Suzuki’nin ortak girişim projesi olan Autozam; AZ-1 isimli aracı ile Kei tarzının en başarılı örneklerinden birini sundu. Araç, şimdilerde başarılı bir koleksiyon parçası olarak değerlendirilse de dönem itibariyle Kei tarzı arabalar için dahi fazla küçük bulunan AZ-1 in üretimi  3 yıllık macerasının ardından durduruldu. 3 yıllık macerasında 4.500 civarı bir üretim hacmine sahip olan AZ-1 bugün koleksiyoncuların garajında istediği araçların başında geliyor.

Aracı özel yapan bir başka detay ise 140 km’lik maksimum hızı. 720 kiloluk ağırlığı ve üç silindirli, turbo beslemeli 1.3 litrelik motoruyla bu küçük canavar, tarihin en küçük martı kapılı spor otomobili olarak biliniyor.

Tasarım açısından Ferrari Testa Rossa, Toyota MR2 ve Ford RS200 gibi iddialı arabaların birleştirilmiş ve ufaltılmış versiyonuna benzeyen araç, şanslı bir koleksiyoncu tarafından alınabildi. Aracı almak için türlü masraflara giren koleksiyoncu, an itibariyle AZ-1 sahibi olmanın keyfini sonuna kadar yaşıyor. Tutmayın küçük AZ-1’i...Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış