TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlElon Musk, SpaceX Roketlerinin Boyutlarını Gösteren İlginç Bir Video Paylaştı

21/06/2018
7198


Uzaya çıkmak gerçekten de zor bir iş. Günümüzde ise bu işi yapan sadece NASA ve benzeri devlet destekli kurumlar değil. Elon Musk’ın SpaceX ile başını çektiği özel sektör faaliyetleri bu alana doğru kaymaya başladı. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ve medya devi Virgin, kendilerine has roket tasarımlarını test ediyorlar. Bu roketlerin hepsi de gerçekten çok büyük. Gerçekte bizim minicik ekranlarımızda durdukları gibi değiller. 

SpaceX’in aktif olarak kullandığı Falcon 9 roketi, tarihin ilk geri dönüştürülebilir taşımacılık sistemi oldu. 3 adet Falcon 9 roketinin yan yana getirilmesiyle oluşan Falcon Heavy roketi ise aynı boyda. Nihai amaç ise onlardan daha uzun ve daha heybetli olan, daha çok yakıt taşıyıp daha uzaklara gidebilecek BFR roketlerini geliştirmek. 

3 boyutlu modelleme şirketi olan Corridor Crew tarafından hazırlanmış bu görüntülerde, roketlerin gerçek boyutlarını biraz daha iyi anlıyoruz. Sunucu arkadaşımızın konuşma hızına yetişemeyenler için, roketlerin boyutlarını sıralayalım:

Her bir roket, sadece yükünü uzaya çıkartmak, yani Dünya’nın yerçekimsel alanından kurtulmak için değil, aynı zamanda kalkışın hemen sonrasında yeryüzüne neredeyse paralel şekilde ilerlemek için de tasarlandı. Yani yerden dikey şekilde kalkan bu roketler, yerçekiminin etkisiyle yatay bir uçuş pozisyonunda ilerliyorlar. Altlarında ise dev bir mıknatıs olan Dünya var. Ona sürekli karşı koymak ve sonunda etkisinden kurtulmak zorundalar.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış