Etik Hackerlık Nedir, Nasıl Etik Hacker Olunur?
Webtekno

Etik Hackerlık Nedir, Nasıl Etik Hacker Olunur?

İlk iş olarak yazılımla alakalı temel bilgileri iyice öğrenip üzerine ekstra bir şeyler katmanız gerekiyor. Networking, programlama, veri tabanları ve işletim sistemleri gibi konularda üst düzey bilgilere sahip olmanız şart. Programlama konusunda iyi bir noktaya gelmek için C++, Python/Ruby ve PHP kursları alabilirsiniz. Veri tabanları konusunda kendinizi ilerletmek için MySQL ve MSSQL ile zaman geçirebilir ve kendi veri tabanınızı yaratarak nasıl işlediğini anlayabilirsiniz. 

Bu konularda güzel bir bilgi dağarcığına sahip olduktan sonra, hacker olmaya doğru ilk adımları atabilirsiniz. Bu noktada IT alanındaki konseptleri ve temelleri iyi anlayan biri haline gelmiş olmalısınız, bu sayede de bilgisayar ağlarının mimarisini iyi analiz edebilir, boşlukları bulmayı veya oluşturmayı başarabilirsiniz. Bu konuda ilerleme sağlamak için şu kitaplar öneriliyor:

İşi bir adım daha ileri götürmek için hackerlık kursları alabilirsiniz. İnternette bu konuda pek çok online kurs bulunuyor. Her ne kadar resmi olarak sizi kalifiye biri yapmasa da, kendinizi geliştirmeniz konusunda hayli yardımları dokunacaktır. Bazı online kurslardan bahsetmek gerekirse;

IT sektöründe tanınan ve kabul edilen bazı kurslar da bulunuyor, ücretli olan bu kursları online şekilde alabilir ve CV'nize ekleyebilirsiniz. İşte bazıları:

Bu noktadan sonra sosyal medyanın gücünü kullanarak çeşitli platformlarda bilgisayar yazılımcılığına merak salmış insanları ve grupları bulabilir, iletişime geçebilirsiniz. Ardından da öğrendiğiniz konularla ilgili videolar izleyerek bilgilerinizi pekiştirebilir ve kendinizi bir adım daha ilerletebilirsiniz.

Son olaraksa geriye pratik yapabileceğiniz uygulamaları indirmek ve yeteneklerinizi kullanmaya başlamak kalıyor. Onu da bu platformlardan gerçekleştirebilirsiniz:

Etik bir hacker olmak, kolay bir iş değil. Ancak yeterince zaman ayırırsanız, başarmanız işten bile değil... Sektörde etik hackerlar, büyük miktarlarda para kazanıyorlar; dolayısıyla verdiğiniz emeğin karşılığınızı alacağınıza emin olabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top