Facebook Ve Instagram'ın Çöküşü, Reklamverenleri Büyük Zarara Soktu
Webtekno

Facebook Ve Instagram'ın Çöküşü, Reklamverenleri Büyük Zarara Soktu

Geçtiğimiz gün gerçekleşen ve oldukça uzun süren Facebook ve Instagram'daki çökme sorunu, gelirini bu uygulamalardan reklam alıp satarak sağlayan orta halli ve küçük işletmelere oldukça pahalıya patladı. Kesintinin saatler sürmesiyle milyonlarca reklam şirketi binlerce dolar zarar etti.

Zarar eden şirketlerden biri de Wonghaus Ventures isimli şirket. Wonghaus Ventures'ın planladığı Instagram ve Facebook kampanyası, bu kesinti yüzünden baltalanmış oldu. Şirketin CEO’su Jason Wong’un dediğine göre bu kesinti, onlara toplamda 10 bin dolar zarar ettirdi. Wong durumu, “Son sekiz gündeki gelirimize ve bugünkü olaya baktığımız zaman, bu bizim için oldukça büyük bir zarar” sözleriyle ifade ediyor.

Bir diğer mağdur ise Candy Calderon. Yaşam koçu olan Calderon, kadınlar için çevrimiçi olarak düzenlediği antrenmanlar üzerinden geçimini sağlıyor. Facebook’a ve Instagram’a reklam veren Calderon, bu kesintinin bütçesini derinden sarstığını belirtiyor.

Bu olayla birlikte sosyal medyanın etkisini bir kere daha gördük. Reklam endüstrisinin son 30 yıldaki değişimi, geleceğin iş imkânlarının az çok nasıl olacağı hakkında büyük ipuçları veriyor.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Amanda Martines 5 days ago

Ex freegan sen.

Reply

Yorum Bırak

Scroll to Top