Gerçekte Meyve Olduğuna İnanamayacağınız 10 Sebze
Webtekno

Gerçekte Meyve Olduğuna İnanamayacağınız 10 Sebze

Sanırım listemize geçmeden önce sebze ile meyve arasındaki farkı açıklamamız gerekecek. Botanikçilere göre sebze yediğimizde, tükettiğimiz şey bitkinin kendisi, kökleri ya da yaprakları oluyor. Ancak meyve, bitkinin ürettiği mahsüldür ve aslında pazardan meyve sebze alırken sanırım bu ayrımı pek de düşünmüyoruz. Listemizde de meyve olduğuna çok şaşıracağınız 10 'sahte' sebzeyi sizin için derledik.

Listenin belki de en tahmin edilebilir meyvesi domates. Botanikçilere göre domates, asma bitkisinin meyvesi. Ancak halk dilinde sebze olarak varlığını sürdürüyor ve pek de değişmeyecek gibi duruyor.

Dünya üzerinde yetişen tüm biber çeşitleri, bilinenin aksine meyvedir. Meyve dediğimizde aklımıza hep 'tatlı' şeyler geldiği için biber çok aykırı dursa da, botanikçilere göre biberlerin formu meyve formuna çok daha uygun.

Yukarda bahsettiğimiz gibi, bir bitkinin ürettiği ürün olan her şey temelde meyve. Balkabağının da tıpkı karpuz gibi samaşıksı bir bitkinin verdiği mahsul olduğunu düşünürsek, sanırım meyve olarak anmak zor olmayacaktır.

Salatalıklar da bizi şaşırtarak sebze sandığımız meyveler arasındaki yerini alıyor. 

Patlıcanla ilgili en şaşırtıcı bilgi ise aslında meyve olması değil, aynı zamanda böğürtlenlerin ve çileklerin de arasında bulunduğu 'gülgiller' sınıfına dahil olması..

Bamyalar aslında çok güzel çiçekli bir bir bitkinin meyveleri. Üstelik içerdiği lif, potasyum ve C vitamini açısından besin değeri en yüksek meyvelerden biri.

Zeytin listenin en kolay kabul edilebilir seçeneği çünkü meyve olarak andığımız pek çok besin ürünü gibi ağaçta yetişiyor. 

Aslında bezelyenin meyve olarak anılan hali kabuklu olan bütün kısmıdır. Bizim bezelye olarak tükkettiğimiz kısım ise bezelye meyvesinin tohumlarıdır.

Kabaklar da aslında tıpkı patlıcanlar gibi, gülgiller familyasına aitler. Yani aslında çilek ile aynı bitki kökenlerinden geliyorlar..

Mısır tahıl ve sebze olarak aynı anda düşünülen ama aslında meyve olan ve üç sınıfa birden dahil olmayı başaran tek besin kaynağı olabilir. Ancak botanikçilere göre net bir şekilde mısırlar 'kuru meyve' sınıfına giren bir meyvedir.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top