TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlGözünüzün Renkleri Ne Kadar Kaliteli Gördüğünü Söyleyen ‘Renk Zekası’ Testi

18/06/2018
7994


Akıllı telefonlardan televizyonlara kadar çeşitli alanlarda ekran teknolojileri üreten firmalar, her geçen gün daha fazla rengi daha detaylı şekilde görmemizi sağlayacak işler ortaya koyuyorlar. Hatta artık günümüzde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak derecede kaliteli akıllı telefon ekranları bile üretiliyor. Gözlere hitap her şeyin gönlümüze giden doğru yolu bulduğundan da eminiz, ancak bazen bize sunulan detayların hepsini görme şansımız olmayabiliyor. 

Biyolojik olarak milyonlarca rengi varsayılan şekilde göremeye odaklı insan gözleri, bazı rahatsızlıklar sonucunda kısıtlı renklere erişebiliyor. Renk körlüğü adı altında toplanan bu rahatsızlıkların çeşitli etkileri de mevcut. Bu konuda gözlerinizin renkleri ayırt edebilme yeteneklerini ölçmek için bazı testler de var. Bu içeriğimize konu olan şey ise Xrite tarafından oluşturulan “Göz IQ’su” testi. 

Toplamda 80 kutucuğun olduğu bu kısa testte, satırların başındaki ve sonundaki kutucukların yerlerini değiştiremiyorsunuz. Amaç da zaten her iki uçta yer alan bu kutucukların arasındakileri, doğru bir geçiş için sıralamak. Dolayısıyla yerlerini değiştirmeniz gereken toplam 72 farklı kutucuk bulunuyor. En sağlıklı sonucu almak için eğer varsa ekran parlaklığınızı sona doğru çekmenizi tavsiye ediyoruz. 

Yukarıdaki gibi dairesel bir biçimde yer alan sonuç göstergesi, kendi yaş aralığınızdaki diğer test gruplarıyla karşılaştırmanızı sunuyor. Örneğin kendi içinde bulunduğum yaş aralığı olan 20-29 yaş grubunda 2 puanla olumlu bir sonuç elde etmiş görünüyorum. Bu testte aldığınız puan ne kadar iyiyse, o kadar iyi renk zekanız var demektir. 

Xrite, bu testin tam anlamıyla bilimsel bir ölçüt olmadığını, yalnızca bir referas olabileceğini söylüyor. Eğer renkleri ayırt etmek konusunda sıkıntınız varsa, alanında uzman kişilerden destek almanız şart. 

Teste ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli. Unutmayın, en iyi sonuç 0 puan almak.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış