TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlHer Turnuvada Değişen, Dünya Kupalarına Özel Futbol Toplarının Arkasında Yatan Bilim

20/06/2018
7498


Adidas, her Dünya Kupası'nda olduğu gibi bu sene de turnuvanın resmi futbol topunun üretimini yaptı. Bilindiği üzere Adidas, her turnuvada topları farklı dizaynlarla üretiyor; bu durumlar da her top türünün kendine özel farklılıklara sahip olmasına yol açıyor. Dünyadaki en popüler spor türünün, en popüler etkinliğinde, oyunun en önemli ekipmanının sürekli olarak değiştiriliyor olması, aslına bakılırsa bir hayli ilginç bir fenomen.

Bu seneki turnuvanın topunun resmi adı "Telstar 18". Siyah beyaz dizaynlı, 6 panelden oluşan ve Rus kent manzaralarından esinlenilerek üretilen bu top, 1970 Dünya Kupası'nda kullanılan "Telstar" adlı topun son düzey teknolojiye sahip versiyonu olarak anılıyor ve o topa bir nevi selam çakıyor.

Peki diğer toplara kıyasla nerede konumlanıyor? Bunu anlamak için bilim insanları topu, her tarafına sensörler yerleştirilmiş bir rüzgar tüneline sokmuş. Burada amaç, top üzerine etki eden kuvvetlerin yarattığı etkiyi ölçmekmiş.

Verilere göre top, 2014 Dünya Kupası topuna yakın özelliklere sahip. Önemli olan farksa, uzun mesafeli vuruşlar esnasında topun yüzde 10 miktarında daha az ileriye gidecek olması.

Havadan kısa mesafeli paslarda Telstar 18'in, 2014 turnuvasındaki topa kıyasla daha hızlı olması bekleniyor. Son olaraksa büyük tartışmalar yaratan 2010'daki turnuvanın topuna kıyasla havada çok daha tutarlı şekilde ilerlemesi öngörülüyor.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış