Inception Filmiyle Milyonlarca İnsanın Beynini Yakan Fırıldak 'Kısmen' Gerçek Oldu!
Webtekno

Inception Filmiyle Milyonlarca İnsanın Beynini Yakan Fırıldak 'Kısmen' Gerçek Oldu!

Rüyalara ilişkin bütün komploları bir araya getirip harika bir kurgu eseri izlememizi sağlayan Inception, Leonardo DiDaprio tarafından hayat verilen Dom Cobb’un iç dünyasına yolculuk etmemizi sağladı. Onun yanında, film boyunca taşıdığı bir fırıldak vardı. Bir rüyada olup olmadığını fırıldağı döndürünce anlıyor, eğer durmazsa rüyada olduğunu kesinleştiriyordu. 

Kickstarter üzerinden kampanya başlatan bir ekip, gerçeklik ve hayal dünyaları arasındaki ince çizgiyi sorgulatacak bir ürün geliştirdi. Ekibin ürettiği fırıldak, kendisine özel bir yüzey üzerinde saatlerce dönme kabiliyetine sahip. 

Limbo olarak adlandırılan metal fırıldak, altındaki gizli ve sessiz mekanizma sayesinde bu hareketi mümkün kılabiliyor. Şarj edilebilir bir batarya, özel bir motor, hareket sensörü ve mikro çipi sayesinde hiç durmayacakmış gibi dönebiliyor.  

Yüzeyde bulunan dahili ivmeölçer, dönüş hızını algılayarak motorun gücünü ideal şekilde ayarlıyor. Limbo yavaşladığı anda motor hızlanıyor ve dönüş hızı da artıyor. 

Fearless Toys Ltd. firmasının bu ürünle hedeflediği şey, kontrol yazılımlarının ne kadar başarılı olduklarını ortaya koymak. Inception filmi sayesinde de görenler, bir süre rüyada olduklarını düşünebilirler. Ekibin bizim için bir haberi daha var. Limbo, dünyanın en uzun süre dönen fırıldağı olmak için Guinness Dünya Rekorları’na girmek üzere. Başvuruya uygun görülen rekoru ise tam 27 saat, 9 dakika ve 24 saniye.

Limbo’nun Kickstarter sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Amanda Martines 5 days ago

Ex freegan sen.

Reply

Yorum Bırak

Scroll to Top