Kendisini Sosyalist, Marx'ı Kapitalist İlan Eden Elon Musk Sosyal Medyayı Karıştırdı
Webtekno

Kendisini Sosyalist, Marx'ı Kapitalist İlan Eden Elon Musk Sosyal Medyayı Karıştırdı

SpaceX, Tesla derken Elon Musk, adını en sık duyduğumuz isimlerden biri haline geldi. Oldukça başarılı işlere imza atan Musk'ın adının bu kadar anılmasının sebebi ise aslında sadece projeleri değil. Sosyal medyada sansasyon yaratmayı da seven Musk, en son atttığı bir tweet ile bir sosyalizm eleştirisinde bulundu.

''Kendisini sosyalist ilan eden kişiler genelde sıkıcı, espriden anlamayan ve her nasılsa pahalı okullarda okumuş kişiler. Kader ironiyi seviyor''

Musk'ın bu açıklamasından sonra ise takipçilerinden pek çok soru gelmeye başladı. Bir Youtuber olan Taylor Harris, Musk'a basit bir soru yönelterek olayların enteresan bir şekilde gelişmesine önayak oldu.

''Peki sen kendini spesifik olarak nasıl tanımlıyorsun?''

''Marx kapitalistti, hatta bununla ilgili bir kitap bile yazdı.''

Tabii ki hepimiz Musk'ın açıklamasının bir tür 'komiklik' denemesi olduğuna inanmak istiyoruz.Sonuçta 'Kapital'i yazdığı için Marx'ı kapitalist ilan etmek, fazlasıyla cahilce ve sığ olurdu. Dolayısıyla kimse bu açıklamayı ciddiye almadı ve eğllenceli yanıtlar gelmeye başladı. Takipçilerinden biri Musk'ın açıklaması üzerine "Walt Disney bir fareydi, hatta bununla ilgili bir çizgi film bile yarattı." şeklinde eğlenceli bir yanıt verdi.

Bir takipçisi Musk'a, Evrensel Temel Gelir (UBI) ile ilgili bir soru yöneltti. Dünya üzerinde yaşayan her vatandaşın, hayatını idame ettirebilmesi için gelecekte 'karşılıksız asgari ödeme' alması temeline dayanan UBI'ye dair yöneltilen soruya Musk'ın cevabı ise enteresandı.

"Evrensel Temel Gelir, bir gün yapay zeka insanların yaptığı işlerin büyük bir kısmını devraldığında gerekli hale gelecek."

Musk; geleceğe dair öngörüleri, yeni projeleri ve yaptığı açıklamalarla uzunca süre daha hayatımızda yer edecek gibi görünüyor. Yine de umalım ki kapitalizm ve Marx hakkındaki yorumları şakadan ibaret olsun ve Mars'ı hedef almış bir beyin, böyle cahilce bir yorumda bulunmamış olsun.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top