Koca Samanyolu’nun Bir Cam Küreye Sığdığı İnanılmaz Fotoğraf!
Webtekno

Koca Samanyolu’nun Bir Cam Küreye Sığdığı İnanılmaz Fotoğraf!

İspanyol astronom Juan Carlos Munoz Mateos, evrenin içinde bir üyesi olduğumuz Güneç Sistemi ile birlikte sürüklenen Saman yolunu, dahice bir şekilde fotoğraflamak istedi. Amacı kusursuz bir cam küreyi kullanarak, bütün galaksiyi içine sığdırmaktı.  Mateos, kamerasını her zamanki gibi uzun pozlamaya ayarladı, ancak bu kez farklı bir şey daha yaptı. Odağı uzaklara değil, objektifinin önüne yerleştirdiği cam küreye uyguladı. 

Munoz Mateos, dünyanın hemen hemen her bölgesinde ortak gözlemevleri bulunan Avrupa Güney Gözlemevi’nde görev yapıyor. Zaman zaman Şili’deki gelişmiş Paranal Gözlemevi’ne de giden Mateos, son yıllarda yapılan gözlemevi keşiflerinin bir kısmında da rol üstlenmiş. 

Kendisinin çektiği bu fotoğraf ona sadece birkaç dolara mal oldu. Zaten bir makiye sahip olan Mateos’un tek tapması gereken kusursuz bir cam küre almaktı. Bunun için hemen hemen her çeşit malzemenin bulunduğu bit pazarlarından birisini bulması gerekiyordu. Sonuçta sadece birkaç dolara belki de en etkileyici lenslerden birisine sahip oldu.

Şili’deki Atacama Çölü’nde bulunan teleskoplardan birisi, yüksek ve ışıksız bir ortamda olduğu için gezegendeki en güzel uzay gözlem noktalarından birisi. Bu nedenle Mateos, fotoğrafını çekmek için burayı tercih etmiş. 

Çekim sırasında Canon 6D fotoğraf makinesi ve üzerinde 24 mm’lik geniş açılı bir lens kullanan araştırmacı, böylece koca galaksiye bokeh efekti yaparak onu arka planda bulanıklaştırdı. Uzun pozlama süresi olarak da 30 saniyeyi tercih etmişti. 

Koca galaksiyi, zamanın masalsı sembolü olan cam küreye sıkıştırmak gerçekten iyi bir fikir.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top