Nvidia, AI Teknolojisi Ile Sıradan Videoları Süper Yavaş Çekim Videolar Haline Getiriyor
Webtekno

Nvidia, AI Teknolojisi Ile Sıradan Videoları Süper Yavaş Çekim Videolar Haline Getiriyor

Çağımız itibari ile teknoloji beklediğimizden hızlı bir şekilde yaşamlarımıza adapte olmaya devam ediyor. Son dönemde geliştirilen ve günden güne hızını katlanarak arttıran AI (Yapay Zeka) teknolojisi, her geçen gün kullanım alanlarına bir yenisini ekliyor.

Nvidia, AI teknolojisini baz alarak oluşturduğu yeni sistemi sayesinde sıradan çekim videoları son derece etkin şekilde yavaş çekim hale getirmeyi başardı. Bildiğiniz üzere sıradan bir video kaydı değeri olan 30 Fps bir videoyu yavaşlatmaya çalıştığımızda karşılaşacağımız görüntü kare kare ilerleyen peşi sıra gösterilen fotoğrafları anımsatıyor, kareler atlayan bir video halini alıyordu.

Nvidia’nın etkin olarak kullandığı sistem ise 30 fps değerindeki bir videoyu AI teknoloji ile birleştirerek görsel arası atlamaları simüle etmesine olanak sağlıyor. Daha iyi bir özetle; Yapay Zeka, video kareleri arasındaki boşluğun gidişatını tahmin ederek kendisi yeni bir görüntü atıyor. Bu sayede 30 fps değerindeki sıradan bir video kayıt ile 240 fps’lik özel çekim bir videonun kalitesine erişilebiliyor.

Nvidia Tesla V100 GPU'ları ve cuDNN hızlandırılmış PyTorch derin öğrenme çerçevesinde geliştirilen bu yeni sistem sayesinde teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Bahsi geçen teknoloji henüz kullanıcıların hizmetine sunulmuş olmasa da oldukça yakın bir gelecekte hizmetimizde olacağına şüphe yok.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Amanda Martines 5 days ago

Ex freegan sen.

Reply

Yorum Bırak

Scroll to Top