PDF Dosyalarını Dilediğiniz Gibi Düzenleyebileceğiniz 4 Yöntem
Webtekno

PDF Dosyalarını Dilediğiniz Gibi Düzenleyebileceğiniz 4 Yöntem

Doğru araçlara sahipseniz PDF’leri düzenlemek kolaydır. PDF formatı, elektronik bilgileri hızlı bir şekilde düzenlemenin ve yayınlamanın en iyi yoludur. Sorun şu ki; bir PDF dosyasını düzenlemek istediğinizde bunu doğrudan dosyayı açarak gerçekleştiremezsiniz ve profesyonel bir yazılıma ihtiyaç duyarsınız.

Bu düzenleme aracı, düzenleme, not ekleme, dönüştürme, koruma, imza ve koruma fonksiyonları işlevlerini birleştirmektedir. PDF dosyasından çıkmadan PDF metin ve görsellerinde değişiklik gerçekleştirebilirsiniz. Bu aracı ilk sıraya koyduk çünkü işlemler oldukça kolaydır. Öyle ki; ürünün sloganı dahi ‘Word gibi düzenle’. PDF içeriklerini düzenlemek alışık olduğumuz Office uygulamalarını kullanmak kadar kolay.

Satır modu ve paragraf modu gibi özellikler, düzenlemekte olduğunuz PDF’e eklediğiniz yeni metinlerin mevcut paragraf ve metinler ile otomatik olarak uyumlu hale gelmesini sağlar. Ayrıca otomatik yazım denetimi, eklediğiniz metinlerde hataları otomatik olarak düzeltir.

PDFelement ile PDF dosyanızı nasıl düzenleyebilirsiniz?

PDFelement, standart ve profesyonel olmak üzere iki farklı versiyona sahiptir. Profesyonel sürüm, editörler için çok daha gelişmiş araçlar sağlamaktadır. Profesyonel sürüm, OCR ile taranan metinleri aranabilir ve düzenlenebilir bir duruma getirebilir. Yazılımın hem Mac hem de Windows sürümü bulunmaktadır.

Standart versiyon: 59,95 dolar

Profesyonel versiyon: 99,95 dolar

PDF dosyalarının oluşturucusu Adobe’dir. Bu nedenle konu PDF düzenlemek olduğunda akla ilk olarak Adobe Acrobat  gelir. Adobe Acrobat’ta abonelik sistemi esastır ve büyük şirketlerin tercihi genellikle bu yazılım olmuştur.

Adobe, hareket halindeyken de PDF düzenlemeniz gerekebileceğinden Adobe Acrobat’ın bir de mobil sürümünü kullanıcılara sunmaktadır.

Yukarıda açıkladığımız iki alternatif yazılıma karşı tarayıcıdan kullanabileceğiniz ya da bilgisayarınıza indirebileceğiniz ücretsiz alternatif PDF düzenleme araçları da bulunmaktadır. Bu araçlar, ücretsiz olduğu için daha cazip görünseler de PDF düzenleme konusunda çok daha zayıf işlevselliğe sahiptir.

Sejda Online PDF Editor

Eğer PDF düzenlemek için bilgisayarınıza bir yazılım indirmek istemiyorsanız Sejda Online PDF Editor, basit PDF düzenleme işlemleriniz için oldukça faydalıdır. Sejda ile metinleri, dijital imzaları, beyaz ekranları, düzenleyebilir, resim ve şekiller ekleyebilirsiniz.

Fakat Sejda’da bazı kısıtlamalar bulunur. Örneğin düzenlemek için yüklediğiniz PDF dosyaları beş saat sonra otomatik olarak silinir. Ayrıca yüklediğiniz PDF için 200 sayfa ve 50 MB sınırı da vardır. Ayrıca saat başına yalnızca üç işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Ableword

Ableword, popüler bir yazılım olmasa da günümüzün popüler belge formatlarından .DOC ve .DOCX’e destek sağlar. Bu sayede Ableword ile yalnızca PDF dosyalarınızı düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda Word dosyasına da dönüştürebilirsiniz.

Ableword, Microsoft Word® (doc, docx), Adobe® PDF (pdf), Zengin metin (rtf), Düz metin (txt), HTML (html, htm) dosya formatlarını desteklemektedir. Sınırlı işlevselliğe sahip olan yazılım, marka güvenilirliği nedeni ile çok rağbet görmüyor. Yine de hayati olmayan dosyaları düzenlemek için bir şans verilebilir.

Eğer PDF dosyalarına çok aşina değilseniz, PDF düzenlemek için HIPDF gibi özel bir PDF dönüştürücü kullanabilirsiniz. Böylece PDF dosyanızı Word gibi daha bilindik bir formata dönüştürebilir, gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra yeniden PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Buradaki asıl sorun, Word’ten PDF’e dönüşüm sırasında yazı fontu ve biçiminin farklı olabilmesidir. Bu yöntemi kullanacaksanız, kullandığınız yazı fontunun PDF tarafından desteklendiğinden emin olun.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top