TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlProtez Kol Ve Bacak Kullananlar, E-Dermi Sayesinde Acı Hissedebilecekler

22/06/2018
7957


Bildiğiniz üzere henüz her uzuv kaybı yaşayan insan için erişilebilir olmasa da, zihinle kontrol edilebilen, insan derisine neredeyse bire bir benzeyen protez uzuvlar artık mevcut. 3D yazıcıların icadının ve milimetrik hesaplamaların kolaylıkla gerçeğe dökülebilmesinin de bunda payı büyük. Doğuştan veya sonradan engelli olan insanlar içinse gelinen bu nokta oldukça mutluluk verici.

Ancak her alanda olduğu gibi, tıp bu konuda da durmak bilmiyor. Johns Hopkins Universitesi'ndeki bilim insanlarının son araştırmaları, uzuvları kaplayacak olan elektronik derilerle (e-dermi adını veriyorlar) alakalı. Bu çalışma nihayete erdiğinde, eksik uzvun herhangi bir bölgesindeki her türlü dokunuş hissedilebilecek. Hatta ve hatta buna şiddetli çarpma ve yanmalardaki acı da dahil.

Şu an bir eldiven aracılığı ile yürütülen projenin daha ince ve insan derisine daha yakın bir materyal ile sürdürülmesi planlanıyor. Sizler ne düşünürsünüz bilemiyoruz; sanki insanın zaten yapabildiklerini çok daha iyi yapması yerine, bu tür yapamadıklarını yapabilmesine dair bilimsel projeler çok daha mutluluk verici. Umuyoruz araştırmalar olağandan daha hızlı devam eder ve başımıza gelen önleyemediğimiz şeylerin telafisi olabilir.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış