TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlQualcomm, ARM İşlemcili Bilgisayarlar İçin Snapdragon 1000'i Tanıtacak

25/06/2018
7863


Qualcomm, Snapdragon 850 işlemciler ile dizüstü bilgisayarlara özel ARM işlemcileri üretiyor gibi gözükse de bu işlemci teknik olarak akıllı telefonlarda kullanılan Snapdragon 845’in frekans hızının arttırılmış bir versiyonudur. Doğal olarak Snapdragon 850 için yarım kalmış bir teknoloji tanımı yapabiliriz.

Fakat WinFuture’a göre Qualcomm’un daha büyük planları olabilir. Rapora göre Qualcomm, direkt olarak ARM işlemcili bilgisayarları hedef alan SDM1000 (Muhtemelen Snapdragon 1000 olarak adlandırılacak) olan özel bir ARM işlemci üzerinde çalışıyor. Bu özel ARM işlemci, mobil cihazlar için tasarlanan işlemciden çok daha güçlü olacak.

Snapdragon 1000, 20mmx15mm boyutu ile standart bir ARM işlemciden çok daha büyük olacak. Söz konusu işlemcinin güç tüketimi ise 12W seviyelerinde olacak. Qualcomm’un Snapdragon 1000 ile amacı, Intel’in düşük seviye Core işlemcilerine doğrudan rakip olabilecek bir işlemciyi piyasaya sürmek.

Sızıntılara göre söz konusu işlemci 16GB’a kadar RAM, 128GB’a kadar iki ayrı depolama birimine destek verebilecek. İşlemciler ARM’nin yeni nesil Cortex-A76 mimarisini kullanacak ki bu da Snapdragon 1000’in mevcut ARM işlemcilere göre %35 kadar daha performanslı olacağı anlamına geliyor. Intel ile rekabette önemli bir detay.

Qualcomm’un Snapdragon 1000’i ne zaman duyuracağı henüz bilinmiyor fakat işlemcinin Intel’i tedirgin edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Microsoft’un sürekli olarak ARM işlemcili bilgisayarlar üzerinde çalışması, Intel’i yeterince endişelendiriyordu. Bu çalışmaların özel bir işlemci ile desteklenmesi Intel’i yeni arayışlar içine sürükleyebilir.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış