Samsung, Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Kendi GPU'larını Tasarlayacak
Webtekno

Samsung, Giriş Seviyesi Cihazlar İçin Kendi GPU'larını Tasarlayacak

Samsung, mobil sektörde bir süredir meseleleri kendi projeleriyle çözüyor. Galaxy S9'a hayat verecek Exynos yonga setleri de bunun bir örneğidir ve şirket CDMA patentleri nedeniyle sadece ABD'de Qualcomm kullanmakta. Exynos işlemcileri Samsung tarafından tasarlanırken yine de System-on-Chip'in bir parçası olarak Mali GPU'ları kullanıyorlar. (Mali, ARM tarafından tasarlanmış ve satılmış tasarımdır.) Samsung bunu değiştirmek istiyor ve WinFuture'un bir raporuna göre şirket yakında kendi cihazlarının GPU’larını tasarlayacak. Bu GPU'lar “amiral gemisi” olarak tanımlanıyor, bu da Güney Koreli devin en üst seviye cihazlara amiral gemisi seviyesinde grafik işleme performansı getirmesini istediğini gösteriyor.

\"\"

Şirket, GPU tasarımlarının tek bir tasarımcı tarafından yapılmasını istiyor, bu nedenle LinkedIn’de bir iş ilanı bile yayınladı. Bu GPU'lar eninde sonunda sürücüsüz araçlara güç vermek için kullanılacakken, aynı zamanda makine öğrenimi ve derin öğrenme algoritmaları için ayrı bir avantaj sağlayacaktır. ARM, kendi grafik işleme ünitelerini tasarlayan ilk üreticilerden biri. Huawei bile Kirin yonga setlerinde ARM'nin Mali tasarım özelliklerini kullanıyor. İlginç olan şey, Samsung’un yalnızca düşük kaliteli cihazlar için bu GPU’ları üretmeyi planlamasıdır. Bakalım Samsung bu işin üstesinden gelebilecek mi?
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Amanda Martines 5 days ago

Ex freegan sen.

Reply

Yorum Bırak

Scroll to Top