Sony, 2019'un İlk Çeyreğinde En Düşük Telefon Satma Rekorunu Kırdı
Webtekno

Sony, 2019'un İlk Çeyreğinde En Düşük Telefon Satma Rekorunu Kırdı

Bu son rakamlar, Sony'nin 2014 mali yılında sattığı 40 milyon civarında akıllı telefondan çok uzak. 2018’de mart ve haziran ayları arasında, şirket 2 milyon telefon satmıştı. Haziran ayından Ekim ayına kadarki aylarda ise satışlar sadece 1,6 milyona düştü.

Xperia XZ3’ün piyasaya sürülmesiyle ve Noel sezonunun gelmesiyle beraber, şirket 2018’in son aylarında telefon satışlarında ufak bir artış sağlasa da sezon sonuna kadar 1,8 milyon adet telefon satabildi. Sony bu yılın ilk üç ayında, sektörde kendini güçlendirmek için yeni sürümler de getirse, yalnızca 1,1 milyon adet satışla akıllı telefon satışlarında tarihinin en az rakamını gördü.

Bu kötü sonuçlar, şirketin akıllı telefon alanında 869 milyon dolar zarar etmesine sebep oldu. Ayrıca şirket bu yıl binlerce kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldı. Şirket başka önlemler de alarak işletme giderlerini yarı yarıya azaltmayı planlıyor.

Akıllı telefon alanında şirketin geleceği karanlık gibi gözüküyor. Sony Mart 2020'ye kadar sadece 5 milyon akıllı telefon satışı öngörüyor. Şirketin geçmiş öngörülerini tutturamadığı dikkate alındığında, 2020 yılında bu sayıya bile ulaşamayabilir.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top