TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlStar Wars'taki Uzay Gemilerinin Korkunç Bir Aerodinamiğe Sahip Olduğunu Gösteren Video

21.06.2018 - 17:53
7703


Star Wars, her ne kadar son dönemde popülaritesi biraz azalmış olsa da hala sinema tarihinin en sevilen serilerinden biri olmaya devam ediyor. Star Wars’u bu kadar değerli ve popüler kılan içeriklerden biri de her biri ayrı bir hayal gücünün eseri olan uzay gemileri. Peki, Star Wars filmlerinde yer alan uzay gemilerinin aerodinamik açıdan nasıl olduklarını hiç düşünmüş müydünüz?

YouTuber EC Henry, bunu merak etmiş olacak ki Autodesk Flow Design kullanarak Star Wars serisinde yer alan uzay gemilerini 3 boyutlu olarak modelledi ve atmosferi olan bir ortamda sürtünme katsayılarının hangi seviyede olacağını hesapladı. Henry, söz konusu hesaplamalar için gemilerin şekillerini göz önünde bulundurdu ve sürtünme katsayılarını gerçek bir savaş uçağı ile kıyasladı.

Sonuç? Star Wars serisinde yer alan mühendislerin aerodinamik konusunda kesinlikle sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Küçük bir kıyaslama yapmak gerekirse; F-4 Phantom savaş uçağı yalnızca 0.02 sürtünme katsayısına sahiptir. Star Wars evreninin en ünlü gemilerinden biri olan X-Wing’in sürtünme katsayısı ise 0.45. Bu değer, X-Wing’in atmosferi olan bir ortamda uçmaya çalıştığında bir küre ile aynı dirence maruz kalacağı anlamına geliyor.

Sonuç olarak Star Wars bilim-kurgu türünde bir film serisi ve bilim-kurgu türünde fizik kurallarına göre film çekilmesi pek mümkün değil. Ayrıca 0.98 gibi berbat bir aerodinamik değerine sahip olan TIE Fighter, uzayda ışık hızında ilerlerken herhangi bir hava sürtünmesi ile karşılaşmıyor. Elbette ki seride bazı uzay gemileri gezegenlere iniş-kalkış yaparken hava direnci ile karşılaşıyor. Fakat sonuç olarak bu bir film.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış