TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlTürkiye, Sahte Haberlere En Çok Güvenen Ülke Oldu!

18/06/2018
8359


Dünya, kitle iletişim araçlarının değişimiyle pek çok şeye hazırlıksız yakalandı. Özellikle de 2016 ABD Başkanlık Seçimleri sırasında yaşananlar gösterdi ki sosyal medya, ülkelerin iç yapısına karışmak için dış örgütlere ve aktörlere açık kapı bırakıyordu. ABD’deki seçimler sırasında sosyal medyada, Rus kaynaklı asılsız haberlerle Trump’ın rakipleri karalanmıştı. Bu durum, dünyadaki diğer ülkeler için bir tehdit olarak ele alındı, çünkü internet dünyasında siyasi sınırlar geçersizdi. 

Ülkemizde de pek çok yalan haberin yayınlandığını, paylaşıldığını görüyoruz. Bu haberlerin illa ki bir seçim döneminde paylaşılmasına da gerek yok. Örneğin askeri operasyonlar sırasında sosyal medyada pek çok asılsız görüntü paylaşılıyor. Bu asparagasların kaynağı da genelde terör örgütleri ya da dışarıdan destek alan ajanslar oluyor. Hal böyle olunca Türkiye’nin yalan haberlere ne oranda maruz kaldığı, bu haberlere duyulan güvenin ne kadar olduğu, kaç kişinin okuduğu haberin kaynağını sorguladığı ve haberlerin nereden ulaştırıldığı da merak konusu oluyor.

 

2018 yılının yalan haber bilonçosunu 37 ülkede araştıran Reuters Institute for the Study of Journalism, Dijital Haber Raporu’nu yayınladı. Raporda Türkiye’ye ilişkin tespitler, Teyit.org tarafından düzenlendi. Okuyucuların, dinleyicilerin ve izleyicilerin istatistikleri, davranışları, internet ortamındaki yanlış bilgiye karşı gelişen refleksin ne durumda olduğu da rahatça anlaşılıyor. 

Bu sonuçlar ortaya koyuyor ki, ülkemizde açık fikir beyanı için sosyal medya platformlarından en kapalı olanı WhatsApp tercih ediliyor. İnsanların yarısından fazlası yalan haberlerden endişe duyuyor, bu oranın büyük bir kısmı da devletin bu işe el atması gerektiği görüşünde. 

Araştırmadaki örneklem, Türkiye’nin şehirli nüfusundan seçildiği için kırsal bölgelerde haber kaynaklarına ilişkin rakamların değişebileceğini de belirtelim. Okuduğunuz bir habere karşı ne kadar güven duyduğunuzu yorumlar kısmından bize aktarabilirsiniz.Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış