TRonlinee Sosyal Platform
X

İçerik Ara

X

İçerik Ara

X

GİRİŞ YAP

Beni Hatırla
X

Kayıt OlVatandaşlarını Sürekli İzlemek İsteyen Çin ‘Drone Güvercinler’ Kullanmaya Başladı

25/06/2018
7500


Geçtiğimiz aylarda “vatandaşlık puanı” ile ciddi tartışmalara yol açan Çin hükümeti, insanları günden güne araçları artan bir baskı imparatorluğu altında yönetmeye başladı. Ülkenin bir süredir yapay zeka yazılımlarıyla vatandaşları hakkındaki bilgileri en ince detayına kadar takip etmesi, güvenlik amacıyla 1.5 milyara yakın insanın yüzlerinin taranmasına bir yenilik daha eklendi. Muhtemelen bu sistem de taranan yüzleri tanımlayabilecek yazılımlara bağlı olacak. 

Yapay zekaya dair korkuların bir bir gerçekleştiği Çin’de artık gökyüzünde süzülen bazı güvercinler ya da martılar gerçek olmayacaklar. Çünkü hükümet yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörlerle donattığı gizli drone cihazlarını kuş formuna soktu. 

Şimdilik 5 farklı Çin kentinde yürütülen proje, hükümet ajansının aktardığı detaylara göre çoktan test aşamalarını geçti ve aktif şekilde kullanılamaya başlandı. Tüm sistemlerin Çin’deki Politeknik Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Song Bifeng tarafından tasarlandığı be yönetildiği söyleniyor. Bifeng’in daha önceki projeleri arasına Chengdu J-20 adındaki bir savaş uçağı da bulunuyordu. Etiket :

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için giriş yapınız.

Snow

Freelancer ©

Snow

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış