WhatsApp IOS Uygulamasına Şüpheli Link Ve Bildirim Genişletme Özelliği Geldi
Webtekno

WhatsApp IOS Uygulamasına Şüpheli Link Ve Bildirim Genişletme Özelliği Geldi

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, App Store’da bir güncelleme yayınlayarak iOS uygulamasına yeni özellikler kazandırdı. Küçük iyileştirmeler ve performans düzeltmelerinin yanında WhatsApp 2.18.90 sürümünde en fazla dikkat çeken özellikler Şüpheli Link ve Bildirim Genişletme Özelliği oldu.

WhatsApp, spam ve kötü amaçlı mesajlar ile yoğun bir savaş halinde. Uygulamayı kötü amaçlı mesajlardan tamamen temizlemeyi bir türlü başaramayan şirket, çözümü şüpheli linkler konusunda kullanıcıları uyarmakta buldu. Böylece WhatsApp’ta herhangi bir kullanıcı şüpheli bir link aldığında uygulama tarafından bir açılır pencere bildirimi ile uyarılacak.

Örnek olarak; https://ẉhatsapp.com/free-tickets şeklinde bir link alırsanız uygulama sizi uyaracak. Bunun nedeni ise web adresinde hatalı karakter bulunması. Dikkat ederseniz adreste ‘w’ harfi varmış gibi gözükse de aslında ‘ẉ’ karakteri var. Gözünüzden kaçan bu küçük nokta bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir.

WhatsApp’ta herhangi biri tarafından metin mesajı aldığınızda bu mesajı bildirim merkezinde görüntüleyebilir, hatta yanıtlayabilirsiniz. Fakat bir resim ya da GIF aldığınızda bu içeriği görüntülemek için sohbet penceresini açmanız gerekir. Yani en azından şu ana kadar durum böyleydi. Bildirim genişletme özelliği ile resim ve GIF’leri bildirim merkezinde görüntüleyebilirsiniz.

Güncelleme ile birlikte on milyonlarca iPhone kullanıcısına hizmet veren WhatsApp, Apple Wallet desteğini uygulamaya eklemiş oldu.

Artık WhatsApp’ta ‘durum’ sekmesini açtığınızda yukarıda bir arama çubuğu göreceksiniz. Bu arama çubuğu sayesinde durumunu görmek istediğiniz kişileri aratabilirsiniz.

Artık herhangi bir kişinin durumunu görüntülediğinizde adının yanında profil resmi de görünecek.

Muhtemelen WhatsApp’tan kaynaklanan bir hata nedeni ile 2.18.90 sürümüne güncellenen tüm cihazlara özellikler aynı anda ulaşmıyor. Bu nedenle uygulamayı güncellediyseniz ve hala yeni özellikleri görüntüleyemiyorsanız biraz beklemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yeni özelliklere erişebilmek için iOS 8.0 ve üzeri işletim sistemi ile çalışan bir cihaza sahip olmanız gerektiğini unutmayın.
Programcı Hakkında

Umut ÇANĞA

1992 Yılında İstanbul'da doğdum. Lisede Web Tasarım ve Programlama bölümünü başarılı bir şekilde bitirdim. 2011 Yılı Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.Yorumlar

Yorum Yok

Yorum Bırak

Scroll to Top